1Y0-259 1Y0-309 1Y0-731 1Y0-A05 C4040-108 M70-101 OG0-093 117-102 070-480 220-802 640-554 70-466 MB7-702

تقسیمات سیاسی(شهر و روستاهای بخش شهمیرزاد،زندگی روستایی، زندگی شهری ،محلات شهمیزاد)

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری ایران درسال ۱۳۹۰ استان سمنان دارای ۵ شهرستان به نام های سمنان،گرمسار،مهدی شهر، دامغان و شاهرود می باشد،یکی از شهرستان های استان سمنان ،شهرستان مهدی شهر است ،که سلسله مراتب تقسیمات  آن به شرح زیر می باشد:

شهرستان – مرکز شهرستان – بخش – مرکز بخش – دهستان – مرکز دهستان

مهدی شهر       مهدی شهر           مرکزی    مهدی شهر      درجزین       درجزین

———-          ————-             شهمیرزاد   شهمیرزاد       پشتکوه       فولاد محله
———-        ————-              ———–        ———-        چاشم        چاشم

شهمیرزاد،تنها شهر بخش شهمیرزاد می باشد که در سال ۱۳۰۶ با تاسیس شهرداری  تبدیل به شهر شده است.بخش شهمیرزاد شامل دو دهستان به نام های پشتکوه و چاشم است.

دهستان پشتکوه شامل روستاهای ده صوفیان، سراور، خرند، رودبارک، فولاد محله، کولیم، کاورد، فینسک، تلاجیم، تم،ملاده ، شلی و هیکو می باشد که مرکز دهستان  آن روستای فولاد محله است.دهستان چاشم شامل چاشم،لرد،رودبار،پاقلعه و کمرود است که مرکز دهستان  آن روستای چاشم است.از نظر پراکندگی جغرافیایی روستاهای چاشم،لرد،رودبار ،پاقلعه و کمرود در شمال شهمیرزاد و روستاهای دهستان پشتکوه در شمال شرق شهمیرزاد واقع شده اند.درآمد عمده روستاییان بخش شهمیرزادکشاورزی ،باغداری، زنبورداری ،دامداری، صنایع دستی و …..است.

اشکال زندگی در بخش شهمیرزاد :

دو نوع شیوه زندگی دربخش شهمیرزاد مشاهده می شود : زندگی روستایی ، زندگی شهری .

۱)زندگی روستایی :

شکل گیری و نوع زندگی روستایی در بخش شهمیرزاد  تحت تأثیر عواملی از قبیل : آب و هوا ، پوشش گیاهی ، خاک ، شرایط زیستی و فرهنگی ، فعالیت های اقتصادی و توانمندی های محیط اطراف قرار دارد . نوع روستا از نظر شکل ،بیشتر از نوع متمرکز است که علت آن به دلیل وجود آب و خاک در فضای خاص در اطراف روستا است .

*****************روستای متمرکز کاورد در بخش شهمیرزاد

در این روستا ها هر جا که آب چشمه یا رودی در حال جریان است خانه های روستایی در اطراف یا کنار آن استقرار یافته و باغات و مزارع کشاورزی با فاصله کم و دورتر از خانه ها ی روستایی در مناطق حاصلخیزتر قرار دارند . برخی روستاها با فاصله زیاد و برخی با فاصله کم از یکدیگر واقع شده اند.

مهمترین  روستاهای  بخش شهمیرزاد عبارتند از :ده صوفیان، سراور، خرند، رودبارک، فولاد محله، کولیم، کاورد، فینسک، تلاجیم، تم،ملاده ، شلی و هیکو که مرکز دهستان آنها روستای فولاد محله و روستاهای چاشم،لرد،رودبار،پاقلعه و کمرود که مرکز دهستان آنها روستای چاشم است.

با توجه به قرار گرفتن روستاهای بخش شهمیرزاد در مناطق نیمه مرطوب کوهستانی و همجواری با استان مازندران ،معماری خانه های روستایی متاثر از محیط طبیعی می باشد که در این ارتباط نوع آب و هوا بخصوص بارش و فراوانی مصالح ساختمانی در محیط نقش بسزایی دارد . در اکثر روستاها مصالح ساختمانی از چوب ،سنگ و گل است و سقف این خانه ها بصورت شیب دار و یا شیروانی اجرا شده است.

در سال های اخیر با توجه به احداث جاده های آسفالته و شوسه و دسترسی آسان روستاییان به شهرها و همچنین نزدیک بودن این روستاها به نقاط شهری ،از مصالح ساختمانی جدید و روز در ساخت خانه های جدید روستایی استفاده می شود.

۲) زندگی شهری :

تنها شهرموجود  در این  بخش ، شهر شهمیرزاد است.با توجه به قرار گرفتن شهر شهمیرزاد در کوهپایه البرز از نظر شرایط طبیعی مساعد (وجود آب فراوان ) و شرایط اقلیمی این شهر از ویژگی برجسته ای در بین شهر های استان سمنان برخوردار است.شهمیرزاد را می توان «باغ شهر »نامید، چرا که به خصوص در بافت سنتی، خانه ها در کنار یا داخل باغ بزرگ ساخته شده اند که این مسئله به فراوانی آب و  درایت مردم در چگونگی تقسیم آن به تمام نقاط این شهر  بستگی داشته است .در شهر شهمیرزاد می توان دو نوع بافت کاملا متفاوت از یکدیگر را مشاهده کرد . بافت سنتی و قدیم که بسته به شرایط زمانی و وسایل نقلیه وقت و همچنین امنیت دارای معابر و کوچه های پرپیچ و خم و تنگ وباریک است . در این بافت با توجه به شرایط کوهستانی، اقلیمی و فراوانی مصالح ساختمانی خاص ،بیشتر ساختمانها از سنگ لاشه و گل ساخته شده اند و برای مقابله با سرمای سخت زمستانی  ضخامت دیوارها معمولا بیشتر از ۶۰ سانتی متر است و سقف خانه ها بصورت مسطح با پوشش ضخیمی از خاک و بوته های خاردار و کاهگل پوشانده شده است.اما در بافت جدید خانه های کوچک و  چند طبقه وگاهی اوقات در داخل باغ ،دارای کوچه های پهن تر با مصالح ساختمانی مدرن در ساخت سکونتگاهها بیشتر به چشم می خورد که در مبحث معماری بیشتر به آن پرداخته می شود.

از نظر طراحی و شهر سازی هسته اولیه که قدیمی ترین قسمت شهمیرزاد می باشد،محله ای است به نام آینه بندان که در جنوب میدان اصلی شهر یا میدان امام (ره)(فلکه) قرار گرفته است . با توجه به وجود موانع و محدودیت های فیزیکی گوناگون چون کوه ها ،دامنه ها با شیب زیاد، و دره ها و……تا تا سال ۱۳۵۵ توسعه شهر در طول شبکه راه های اصلی خصوصا به سمت جنوب میدان امام(ره) به صورت پراکنده و در حوالی و محدوده های اطراف آن با سلسله مراتبی از شبکه های ارتباطی فرعی انجام می گرفته است و از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ که بیشتریت توسعه شهر در این دوره صورت گرفته ، گسترش شهر باز هم به صورت پراکنده اما به شکل شعاعی است و دارای یک مرکز اصلی یعنی میدان امام (فلکه)و چند مرکز فرعی می باشد که در طول شعاعهای منشعب از مرکز شهر پخش می شوند،واحد های مسکونی به جز چند نقطه در اکثر نواحی به سبب فراوانی آب به صورت پراکنده ساخته شده اند و از نظم خاصی پیروی نمی کنند.حضور طبیعت و فضای سبز باغی  مابین واحد های مسکونی آن نیز به وضوح مشاهده می شود به طوری که این شهر را می توان باغ شهر دانست ،چنان که اساس معیشت خانوارهای ساکن در این واحد ها ی مسکونی باغداری و زراعت بوده و باغات همیشه در صحنه شهر حضور داشته اند تا اینکه به داخل بافت شهر راه یافته اند.

********************بخشی از خانه باغ در شهمیرزاد

محلات شهمیرزاد:(بر گرفته از کتاب :شهمیرزاد بهشت کویر ،اسماعیل لاری)

شهمیرزاد به چند منطقه بزرگ و هر منطقه به محلات کوچک تر تقسیم می گردد:

۱)رودبار یا رو وار

۲)پیش کفش (کشف) یا پیش نسا ء و اخیرا محرّم دشت

۳)مصلّی

۴)شیخ چشمه سر

۵) چهارمیدان

۶)لُهُر و لَزَر(لُهُرد)

۷) پُشته و کلاته

۸) چاکه

۹) مرو

الف)رودبار شامل : مازندرون کیچه ،بالا شیخی،پایین شیخی،پلنگ تله،نوباوه،چینون کیچه ،اسیوسر ،دشت میون،پُل تُک،دروازه

ب)پیش کفش شامل: محرّم دشت،حمام دشت،در مسجد، چشمه سر،چهار کیچه و ….

ج) مصلّی شامل: مصلّی ،وِهِل،سه راه گل دسته،مرو ، قلعه ، وسون ،گلباغ….

د)شیخ چشمه سر شامل: بَنِّ بون (بند بون) جونی مرگ

ه)چهار میدان شامل: زونی تپه،صله،نوح نبی، سیاه کوه

و)لُهُر شامل:بالالزر،پایین لزر،بلبل دره،چمنّ اسّال

در گذشته هر محله را در شهمیرزاد «دَلّه» می گفتند مثل: شیخ دلّه،بازار دلّه،سیددلّه

کوچه های معروفی در شهمیرزاد است که هنوز هم اهالی این کوچه ها را به همان نام قدیمی می شناسند مثل :ترشون کیجه ،مازندرون کیچه،چینون کیچه،معلمون کیچه،عالم کیچه (عالمون کیچه)که در سال ۱۳۷۳ به خیابان تبدیل شده و خیابان شهید صدیقه رودباری نام گذاری گردید.

آقای محمد یوسف مقصودی در کتاب نگاهی به شهمیرزاد در مورد وجه تسمیه پیش کفش می نویسد :محدوده دیگر پیش کفش (پیش نسا)یا (پیش نزاع) نامیده می شود که نام صحیح آن پیش نزاع است،زیرا در گذشته همواره اختلافاتی بین رودبار و پیش کفش در موقع دسته روی و عزاداری بر سر اینکه کدام هیات باید جلوتر از هیات(هییت عزاداران) دیگر حرکت کند وجود داشت که منجر به زد و خورد می گردید و غالبا دعوا توسط پیش کفش ها شروع می شد به همین جهت آنها به پیش نزاعی معروف شدند.

آقای محمد اسماعیل لاری در کتاب بهشت کویر در مورد وجه تسمیه پیش کفش اینگونه می نویسد: این محله (پیش کفش) احتمالا پیش کشف بوده که بعد ها به جهت عدم دقت پیش کفش خوانده شده است . پیش کفش معنی و مفهوم صحیحی ندارد،پیش کشف به این جهت گفته شده که این منطقه قدیمی ترین ناحیه شهمیرزاد بوده و اصولا شهمیرزاد اصلی و قدیمی این منطقه بوده است.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: free wp themes | Thanks to hostgator coupon code and cheap hosting